Folytassuk a modern tárolómegoldások bemutatását:
IDE64
Az IDE64 projekt is régóta a piacon van, az első kisérletek 1994-re nyúlnak vissza, de a cuccot jelenleg is (többé-kevésbé) aktívan fejlesztik. A hardver jelenleg a 4.1-es verziónál jár, ez az ami megrendelhető jelenleg. Az eszköz amúgy a nevéből adódóan egy IDE illesztő, ami a C64 Expansion portjára csatlakozik, és IDE/ATAPI eszközök meghajtására képes. A későbbi verziókban megtalálható már a CF kártya támogatása is, ez a leginkább modern háttértár, amit meg tudunk hajtani az eszközzel. Itt ugye nem egy floppy-emulátorról van szó, hanem egy tényleges háttértárról, úgyhogy a játékok támogatása itt a legkevesebb, viszont rengeteg programot/játékot újraírtak/patcheltek, hogy IDE64 kompatibilis legyen, ezek gyűjtőoldala itt található: IDE64Warez. Mivel nem IEC buszra kapcsolódik, ezért jóval gyorsabb az adatátvitele, mint a többi itt említett eszköznek. Az előnyeit legjobban a „Rush” címre hallgató wild demó mutatja be, ami az első, 25fps fullscreen videó/animáció, amit stock, 1MHz C64-en futtattak.
Előnyök
- Gyors
- Aktív közösségi támogatás, sok patchelt játék (főleg a klasszikusok)
- Folyamatosan fejlesztett, karbantartott firmware
- Mindenféle extrém hardverrel kompatibilis (SuperCPU)
- PC-Link segítségével elérhetjük a beépített CF/IDE eszközöket szétszedés nélkül, így kényelmes az adatátvitel
- A leggyorsabb tárolómegoldás, ha tényleges háttértárra van szükségünk
Hátrányok
- Nem retro-gaming volt a célpiac
- Nincs 1541 emuláció, emiatt nagyon kevés a támogatott játék (a klasszikusokon, és az egyfájlos programokon kívül szinte semmi)
- A CF kártya ma már nem minősül kimondottan modern adathordozónak, drága
- Kissé drága erre a célra
1541-Ultimate 2
Ez a versenyző az ár-érték arány királya. FPGA-ra épülő megoldásról van szó, amely teljes 1541 emulációra képes, a rejtett képességekkel együtt, így minden fontos cucc futtatható rajta. A floppy emuláció mellett cartridge, és magnó-emulációt is tud a megfelelő kiegészítőkkel, USB porton bármilyen tárolóeszközt támogat, CD/DVD olvasókat is. Emellett RTC-vel, és REU emulációval is rendelkezik, amivel a C64 memóriáját bővíthetjük fel, akár 16MByte-ig! Emellett fejlesztés alatt áll a network adapter támogatás, amivel az IDE64-hez hasonlóan el lehet majd érni hálózaton keresztül is az SD kártya tartalmát. A teljes specifikáció itt olvasható. Sajnos ez túl szép, hogy igaz legyen, ezért cserébe drága is, szállítással együtt 150EUR, ráadásul elég hosszadalmas (fórumtapasztalatok szerint akár 1-2 hónapos) szállítási időkkel (manufakturális jelleggel, kis adagokban készül). Mindenféle scene cuccal, programmal, utántöltővel kompatibilis.
Előnyök
- Mindent tud
- 100% kompatibilitás
- Aktívan fejlesztett firmware
Hátrányok
- Drága, de megéri
Turbo Chameleon 64
Az összeállításunk legnagyobb tudású, de legdrágább tagja a TC64. Gyakorlatilag egy FPGA-alapú számítógépről van szó, ami önnálló működésre is képes. Alapvetően két üzemmódban működtethető, vagy C64 cartridge, vagy standalone módban. C64 cartridge módban nagyjából hasonló tudással számolhatunk, mint a 1541U esetén, kivéve, hogy itt a kártya tartalmaz egy VGA kimenetet, amire modern monitort tudunk kötni, PS2 egér/billentyűzet csatlakozókat, amiket szintén használhatunk a C64-el. Főbb különbség még, hogy itt 2 floppyt is lehet emulálni, ráadásul ezek romjai is szabadon cserélhetőek (tehát akár jiffydos romot is „tehetünk” bármelyik virtuális floppyba. A standalone módjában pedig külső tápegységről használva gyakorlatilag egy kisméretű emulátor-gépet kapunk, amin akár Amiga500 szoftvereket is futtathatunk, a használt „core” függvényében. Bővebb infó: installation guide, users manual. Megvásárolni pedig itt lehet.
Előnyök
- Mindent tud (amit a 1541U nem, ez azt is)
- Több retró-gép emulátor core létezik hozzá (Atari2600, Amiga, VIC-20, ZX Spectrum, …)
Hátrányok
- Ár (250EUR)
Ez volt a tárolómegoldások leírása, a következő részben bemutatom, hogy én melyik mellett döntöttem (jelenleg) és hogy miért.